Yeni Kimlik Kartlarında Doğum Yeri Neden Yok

Yeni Kimlik Kartlarında Doğum Yeri Neden Yok.

Eski T.C. Nüfus Cüzdanlarında yer alan bilgilerden bir çoğu yeni T.C. Kimlik Kartlarında bulunmuyor. Kimliğini alan vatandaşlar şunu soruyor bu bilgilere bundan sonra resmi işlemlerde istenmeyecek mi. Örneğin nüfus cüzdanının ilk sayfasında doğum yeri yazardı kimlik kartında ise doğum yeri bilgisi yok. Bu şu anlamda mı bundan sonra resmi işlemlerde doğum yeri sorulmayacak.

Eski T.C. Kimlik kartının ön yüzünde doğum yeri, doğum tarihi, ana adı, baba adı, T.C. Kimlik no, Nüfus Cüzdanı seri no gibi bilgiler yer almaktaydı.

Yeni Kimlik Kartlarının ön yüzünde ise ad, soyad, T.C. no, doğum tarihi, kimlik seri no, geçerlilik tarihi, cinsiyeti ve kişinin uyruğu ile birlikte ayrıca ıslak imza bulunmaktadır.

Eski nüfus cüzdanlarının arka yüzünde medeni durumu, dini, kan grubu, nüfusa kayıtlı olduğu il, ileç, mahalle, köy, cilt no, aile sıra no, sıra no, verildiği yer, veriliş tarihi, veriliş nedeni, kayıt no, önceki soyadı yer almaktadır.

Yeni Kimlik Kartlarının arka yüzünde anne adı, baba adı, verildiği makam, kimlik seri no yer almakla birlikte alt kısmında ad, soyad, T.C. no, doğum tarihi, kimlik seri no, geçerlilik tarihi, cinsiyeti, kişinin uyruğu şifrelenmiş şekilde yazılı durumdadır.

 

 

(Visited 2.715 times, 2 visits today)

1 Yorum

  1. Doğum yerim Muğla Dalaman olmadığı için beni işe almadılar .eski kimlik taşıyorum .özel sektör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir