TCKK PİN-PUK Nedir? TCKK PİN-PUK Ne İşe Yarar?

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı TCKK PİN Etiket kodu ve PİN doğrulam işlemlerinin neyi ifade ettiğini. PİN şifresinin unutanların yapması gerektiği işlemleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

TCKK PİN Nedir? TCKK PİN Ne İşe Yarar?

nufusrandevunvi.com: Makale/Araştırma

AMAÇ: Bu makalede size TCKK PİN-PUN kodunun ne olduğunu, PİN-PUK Kodunun ne işi yaradığını? PİN-PUK kodunu unutursanız ne yapacağınızı anlatacağız. 

KAYNAK/DAYANAK: Yazı içerisinde kullanılan bazı bilgiler www.ekds.gov.tr ve www.e-kimlikrandevu.nvi.gov.tr adresinden alınmış resmi bilgilerdir.

TANIMLAMALAR: Bu yazıda geçen;

PİN:  Başvuru Sırasında Verilen TCKK Şifresi

PUN: PİN şifresini Unuttuğunuzda Kullanılacak Kod

KİOSK: TCKK Okuyan ve Bilgi Yükleyen Cihazları

KYKEC: Kart Erişim Cihazı

 

İÇERİK: Nüfus Müdürlüklerinde TCKK Başvuru alma sırasında kişiye kimlik doğrulama amacıyla PIN ve PIN bloke edildiğinde blokeyi kaldıracak PUK bilgilerini içeren PIN zarfı teslim edilecektir. 

Yeni TCKK içersinde bulunan biyometrik veriler ve kar üzerindeki çipde bulunan verilere ulaşmak için başvuru sırasında verilen PİN kodu şifresi kullanılacaktır.

TCKK PİN şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

T.C. Kimlik Kartı şifrenizi, ilçe nüfus müdürlüklerine bizzat başvuruda bulunarak değiştirebilirsiniz.

 • PIN Şifrenizi unuttuğunuzda, İlçe Nüfus Müdürlüklerimizde bulunan kiosklar üzerinde PIN şifrenizi yenileyebilirsiniz.
  PIN şifrenizi yenilemek için kimlik kartınızın yanınızda olması yeterlidir.
  PIN şifrenizi yenilemek için Biyometrik Doğrulama, Kişisel Mesaj sorusu, PUK numarası girme metodlarından birini kullanabilirsiniz.
  Kiosklarda şifrenizi yenilerken görevliler dışında hiç kimseden yardım istemeyiniz ve şifrenizi görevli kişiler de dahil olmak üzere hiç kimseyle paylaşmayınız.
TCKK PİN şifremi nasıl değiştirebilirim?

T.C. Kimlik Kartı şifrenizi, ilçe nüfus müdürlüklerinden değiştirebilirsiniz.

 • PIN Şifrenizi zaman zaman değiştirmeniz işlem güvenliğiniz açısında yararlı olacaktır. İlçe Nüfus Müdürlüklerimizde bulunan kiosklar üzerinde PIN şifrenizi değiştirebilirsiniz.
  PIN şifrenizi değiştirmek için kimlik kartınızın yanınızda olması yeterlidir.
  PIN şifrenizi değiştirmek için Biyometrik Doğrulama, Kişisel Mesaj sorusu, eski PIN numarası girme metodlarından birini kullanabilirsiniz.
  Kiosklarda şifrenizi değiştirirken görevliler dışında hiç kimseden yardım istemeyiniz ve şifrenizi görevli kişiler de dahil olmak üzere hiç kimseyle paylaşmayınız.

SONUÇ:

TCKK PİN şifresi ile çipli kimlik kartınızın bilgilerine erişebiliyorsunuz. PİN kodunu unuttunuz üst üste hatalı giriş yaptınız ve bloke oldu ise Nüfus müdürlüklerinde bulunan KIOSK veya Kart Erişim Cihazı (KYKEC) ile PUK kullanılarak PIN blokesi kaldırılabilecek, PIN ve Kişisel Mesaj değiştirilebilecektir.

(Visited 4.923 times, 1 visits today)

4 Yorum

 1. PUK kodunun altındaki -yine 8 hâneli- sayı nedir?
  MİSÂL:
  Pin: ••••••
  Puk: ******** Kişisel Mesaj
  ******** ☆☆☆☆☆☆

 2. Yeni kimlikler için müracaat etdik peki bu pim ve puk kodları nerede ne zaman ne işe yarayacak bunu biraz açarmısınız

 3. Pin ne işe yarar? Yani nerelerde ise yarar Ayrıca imzanın kartta bulunması çok tehlikeli değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir